609 525 344, (41) 368 88 00

Stomatologia

Protetyka

Protetyka zajmuje się uzupełnianiem brakujących w jamie ustnej całych zębów lub ich fragmentów. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych ale i funkcjonalnych. Każdy ząb w odpowiedni sposób kontaktuje się ze swoimi sąsiadami co zapewnia stabilny zgryz . Utrata zęba powoduje zachwianie tej naturalnej równowagi oraz powstanie często poważnych konsekwencji dla sąsiadujących z luką zębów np. przemieszczania się , przechylania oraz wysuwania z kości. Powoduje to nieprawidłowy zgryz, utratę punktów styku zębów, wchodzenie pokarmu w szczeliny między zębami, trudności w oczyszczaniu zębów. Przy większych brakach zębowych mogą być trudności przy wymowie oraz żuciu pokarmów.

 

Jeżeli chcemy odbudować zniszczony fragment zęba, zmienić jego kształt lub kolor wykonujemy pojedyncza  koronę. Jeżeli brakuje jednego lub kilku zębów, wykonujemy most, używając sąsiadujących z luką zębów jako filarów, na których mocujemy korony do których dołączone są brakujące zęby.

 

Korony i mosty składają się z dwóch warstw : wewnętrznej – konstrukcyjnej, którą może być metal lub cyrkon oraz zewnętrznej – porcelany imitującej naturalne szkliwo zęba. Korony na cyrkonie gwarantują lepsze efekty estetyczne, nie uczulają oraz nie wpływają na diagnostykę  radiologiczną głowy np. tomografię komputerową.

 

Korony i mosty są osadzone na stałe na zębach. Są uzupełnieniami długoczasowymi, mogą wytrzymywać w jamie ustnej 10 lat i więcej. Trzeba jednak pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej oraz co 6 miesięcy wizytach kontrolnych .

 

Przy licznych brakach zębowych oraz w przypadku całkowitego braku zębów wykonujemy protezy zębowe.