609 525 344, (41) 368 88 00

Stomatologia

Profilaktyka i choroby przyzębia

AGATMED zajmujemy się nie tylko leczeniem zębów, ale i profilaktyką – zapobieganiem powstawania chorób takich jak próchnica czy choroby przyzębia.

 

Do najczęstszych zabiegów profilaktycznych  należy lakowanie, lakierowanie, fluoryzacja oraz usuwanie kamienia nazębnego.

 

Lakowanie, które wykonujemy u dzieci, polega na wypełnieniu zagłębień i szczelin w świeżo wyrzniętym zębie specjalnym lakierem. Dzięki temu ząb jest gładki , łatwiejszy w oczyszczaniu, a dodatkowo uwalniający się z laku fluor działa przeciw próchnicowo.

 

Lakierowanie natomiast polega na pokryciu całej powierzchni zębów cienką warstwą lakieru zawierającego dużą ilość fluoru, który hamuje rozwój bakterii.

 

Bardzo ważnym zabiegiem jest usuwanie kamienia nazębnego, który odkłada się na powierzchni zębów w wyniku nieprawidłowego i zbyt krótkiego ich czyszczenia. Początkowo stanowi cienką, a następnie coraz grubszą , trudną do sczyszczenia samemu warstwę, składającą się w znacznej mierze z bakterii. Drobnoustroje, żywiąc się cukrem dostarczanym z pożywienia produkują kwasy, uszkadzające twarde tkanki zęba – wywołując próchnicę oraz różnego rodzaju toksyny, które uszkadzają dziąsło i otaczająca zęby kość, wywołując chorobę przyzębia – paradontozę. Zęby stają się żółte, pojawia się przykry zapach z ust, dziąsła krwawią. W końcowym etapie może dojść do rozchwiania zęba, a nawet jego wypadnięcia.

 

Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa i skuteczna codzienna higiena  oraz profesjonalne oczyszczenie złogów nazębnych.

 

Nasza doświadczony personel pomoże ocenić stan jamy ustnej, ilość kamienia nazębnego oraz stan dziąseł, a następnie w profesjonalny sposób usunąć złogi nazębne, wypiastować i wypolerować zęby. Na koniec udzieli dokładnego instruktażu higieny, wyjaśni na czym polega nitkowanie zębów, używanie szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych i irygatora.