609 525 344, (41) 368 88 00

Stomatologia

Wybielanie

Z czasem zęby przebarwiają się i ciemnieją. Wnikają w nie barwiące substancje pochodzące z pokarmów i napoi np. herbata, kawa, czerwone wino.  Zęby mogą się przebarwiać również na skutek przyjmowanych w dzieciństwie leków.

 

Zęby można wybielać na wiele sposobów, ale jedynie wybielanie wykonywane w gabinecie można uznać za skuteczne i bezpieczne, gdyż wykonywane jest pod okiem profesjonalistów.

 

Przed zabiegiem należy wyczyścić zęby ze wszystkich osadów i kamienia nazębnego. Profesjonalne preparaty do wybielania wnikają w powierzchowne warstwy zęba, gdzie zawarte w nich substancje usuwają powstałe z latami przebarwienia. W wyniku tej reakcji następuje rozjaśnienie koloru zęba.

 

Profesjonalne rozjaśnienie jest bezpieczne i pozwala na  zmianę koloru o kilka stopni. Jest to jednak zależne od rodzaju przebarwień i budowy anatomicznej zęba.

 

Po zabiegu czasami pojawia się nadwrażliwość na temperaturę. Jest to jednak efekt przejściowy i można go zminimalizować stosując środki znoszące nadwrażliwość.

 

Wybielanie nie niszczy szkliwa. Efekt wybielania utrzymuje się około 2 lata, po tym czasie zaleca się zabieg przypominający.

 

Należy pamiętać o tym, że obecne w zębach  wypełnienia nie wybielają się, dlatego po zabiegu może być konieczna ich wymiana na jaśniejsze.

 

Zęby martwe wybielają się słabo, a efekt nie jest stabilny. Dlatego dla uzyskania trwałego efektu proponowane są inne rozwiązania np. korony porcelanowe.